شنبه ها با آوای جاوید، برنامه سیزدهم, تصنیف حاجی فیروز در دستگاه سه گاه, 97/01/04

FavoriteLoadingافزودن به علاقه مندی

موسیقی محلی ایرانی

(شنبه ها با آوای جاوید، برنامه سیزدهم)

تصنیف حاجی فیروز در دستگاه سه گاه

کمانچه: سعید شفیعی                                 آواز: ماهور شفیعی

 

این برنامه در استودیوی تصویری آوای جاوید و دربهمن ماه 1396 توسط هنرمند خردسال، ماهور شفیعی به همراه ساز کمانچه پدرشان سعید شفیعی تنظیم و ضبط گردیده است.

بخشی زیادی از موسیقی اصیل ایرانی و همچنین موسیقی محلی ایرانی اختصاص به موسیقی جشن و شادمانی دارد و در مناسبت های گوناگون، موسیقی ایرانی ظرفیت های بسیار زیادی برای شادابی و نشاط آنهم با فرمهای زیبا و اصیل دارد که شاید این موضوع امروزه کمتر مورد توجه قرار می گیرد و با نقدهای فاقد نگرش علمی صحیح، موسیقی ایرانی را موسیقی فاقد عناصر شادی و نشاط می دانند.

این برنامه اختصاص به اجرای یک ترانه بسیار شاد و زیبا و مناسب برای جشن سال نو دارد و شعر و ملودی آن کاملا مناسب و زیبا برای نوروز است.

این ترانه در دستگاه سه گاه اجرا می گردد و با آنکه بسیاری از موسیقیدانان، فضای اصلی دستگاه سه گاه را با شکوه و گلایه و غم معرفی می کنند، میبینیم که در این ترانه کوچکترین نشانی از این عناصر نیست و میتوان شادترین ترانه ها را در همین دستگاه اجرا نمود.

شعر این ترانه با محوریت حاجی فیروز به عنوان سمبل و پیام آور سال نو در نوروز باستانی ایرانی است که نزد ایرانیان با لباس و گریم و دایره ای که در دست دارد نشانگر سال نو و شادی و نشاط است.

(مشاهده 10 مرتبه, 1 بازدید امروز)

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *