تصنیف حاجی فیروز در دستگاه سه گاه – 97/01/04- شنبه ها با آوای جاوید برنامه سیزدهم

در این ویدئو

FavoriteLoadingافزودن به علاقه مندی

موسیقی محلی ایرانی

(شنبه ها با آوای جاوید، برنامه سیزدهم)

حاجی فیروز

در دستگاه سه گاه

کمانچه:  سعید شفیعی                       آواز: ماهور شفیعی

 

این برنامه در استودیوی تصویری آوای جاوید و دربهمن ماه 1396 توسط هنرمند خردسال، ماهور شفیعی به همراه ساز کمانچه پدرشان سعید شفیعی تنظیم و ضبط گردیده است.

بخشی زیادی از موسیقی اصیل ایرانی و همچنین موسیقی محلی ایرانی اختصاص به موسیقی جشن و شادمانی دارد و در مناسبت های گوناگون، موسیقی ایرانی ظرفیت های بسیار زیادی برای شادابی و نشاط آنهم با فرمهای زیبا و اصیل دارد که شاید این موضوع امروزه کمتر مورد توجه قرار می گیرد و با نقدهای فاقد نگرش علمی صحیح، موسیقی ایرانی را موسیقی فاقد عناصر شادی و نشاط می دانند.

این برنامه اختصاص به اجرای یک ترانه بسیار شاد و زیبا و مناسب برای جشن سال نو دارد و شعر و ملودی آن کاملا مناسب و زیبا برای نوروز است.

این ترانه در دستگاه سه گاه اجرا می گردد و با آنکه بسیاری از موسیقیدانان، فضای اصلی دستگاه سه گاه را با شکوه و گلایه و غم معرفی می کنند، میبینیم که در این ترانه کوچکترین نشانی از این عناصر نیست و میتوان شادترین ترانه ها را در همین دستگاه اجرا نمود.

شعر این ترانه با محوریت حاجی فیروز به عنوان سمبل و پیام آور سال نو در نوروز باستانی ایرانی است که نزد ایرانیان با لباس و گریم و دایره ای که در دست دارد نشانگر سال نو و شادی و نشاط است.

(مشاهده 28 مرتبه, 1 بازدید امروز)

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *