خمار مستی – آواز بیات اصفهان – آوای جاوید برنامه شماره 57 – 95/10/14

در این ویدئو

FavoriteLoadingافزودن به علاقه مندی

موسیقی سنّتی (اصیل) ایرانی

“آوای جاوید” برنامه شماره 57

خمار مستی

اجرا در  آواز بیات اصفهان از متعلقات دستگاه همایون
سبک سه تار نوازی در این برنامه متعلق به خداوندگار سه تار, استاد احمد عبادی می باشد که به معنای صحیح کلمه نوآوری و خلاقیت را در نوازندگی این ساز ایجاد نمودند.
این برنامه بصورت بداهه نوازی می باشد, یعنی نوازنده بر اساس محفوظات و دانسته های خود و بدون ملودی های از پیش تعیین شده به نوازندگی و یا خوانندگی می پردازد.
بداهه نوازی و یا بداهه خوانی یکی از اصول مهم و اساسی موسیقی اصیل ایرانی است که در آن نوازنده و خواننده به نوعی آزادی و ابتکار عمل در برداشت خود از آموخته های هنری خویش دارد; یعنی بر اساس اصول و مبانی موسیقی سنتی و در چهار چوب موسیقی دستگاهی و مقامی میتواند به خلق ملودی بپردازد که طبیعتاً این ملودیها آمیزه ای از ردیف ها و ملودی هایی نو بر اساس همین ردیف ها خواهد بود و این به نوعی معنای صحیح خلاقیت و نوآوری در موسیقی است که دغدغه خاطر به اصطلاح موسیقی دان های امروز است.
عناصر شکل دهنده بداهه نوازی عبارتند از:
سبک نوازندگی شامل: تکنیک های مضراب و پنجه و استفاده از انواع مختلف تزئینات که بسیار مهم است,جملات و موتیف های مورد استفاده,نوع ریتم ها,گردشهای ملودی,انشای نوازنده,استفاده از جملات سازی ویا آوازی,و گنجینه محفوظات نوازنده از موسیقی.
از اساتید زبردست در بداهه نوازی سازهای تار و سه تار میتوان به عنوان نمونه به استاد احمد عبادی,استاد جلیل شهناز,استاد فرهنگ شریف اشاره نمود.
(مشاهده 37 مرتبه, 1 بازدید امروز)

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *