برگزاری هفتمين همايش بزرگداشت صائب تبریزی

برگزاری هفتمین همایش صائب تبریزی

موسسه فرهنگی هنری آوای جاوید هفتمین همایش صائب تبریزی را در روز ۱۰ تیرماه در آرامگاه این شاعر در اصفهان  برگزار نمود.

این همایش با حمایت رسمی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان و همکاری شهرداری منطقه یک اصفهان،  انجمن ادبی صائب به نمایندگی استاد فضل اله شیرانی (سخا) و مجامع ادبی استان اصفهان برگزار گردید.

در این مراسم که با حضور علاقمندان و اهالی فرهنگ و ادبیات برگزار شد، سخنرانی و شعرخوانی پیرامون شخصیت و زندگی صائب تبریزی صورت گرفت.

از بخش های قابل توجه این همایش میتوان به اجرای زیبای استاد محمد تقی سعیدی و همچنین اجرای گروه موسیقی آوای جاوید  به سرپرستی حمیدرضا فرهنگ اشاره کرد.

هنرمندان گروه موسیقی آوای جاوید: خواننده و نوازنده سه تار: حمیدرضا فرهنگ، نوازنده نی و تنظیم کننده قطعات: حسین مرتهب، نوازنده تار: پیمان زرگرباشی، نوازنده تنبک: مهرداد مهدوی

در این مراسم از پنج نفر از اساتید و پیشکسوتان شعر و ادبیات اصفهان، فضل‌اله شیرانی، فتح اله حدادیان، علی شیرانی، صدیقه صابری و خسرو احتشامی قدردانی به عمل آمد. در پایان این همایش هدایای نفیس و تندیس ویژه این همایش به این اساتید اهدا گردید.

 

مختصری درباره صائب تبریزی :

صائب تبریزی در سال ۱۰۰۰ هجری در تبریز زاده شد.

پدر او تاجری معتبر بود. عمویش، خانواده صائب جزو هزار خانواری بودند که به دستور شاه عباس اول صفوی از تبریز کوچ کرده و در محله عباس‌آباد اصفهان ساکن شدند.

شاه عباس دوم صفوی به او مقام ملک‌الشعرایی داد.

صائب هشتاد سال زندگی کرد و در اصفهان دیده از جهان فروبست.

سال درگذشت او در سال ۱۰۸۶ یا ۱۰۸۷ ه‍.ق بوده‌ است. آرامگاه او در اصفهان، در محله‌ای به نام خود اوست که در زمان حیات او معروف به تکیه میرزا صائب بود.

 *   *   *

مشاهده ی بسته ی ویدئویی آموزش آواز آوای جاوید | مشاهده ی بسته ی ویدئویی آموزش سه تار آوای جاوید

(Visited 201 times, 1 visits today)

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *