تکنوازی تار توسط مهدی قره خانی – آوای جاوید ۶٩

در این ویدئو

آوای جاوید برنامه ۶٩

شور فروردین

تتکنوازی تار در دستگاه شور

 نوازنده تار: مهدی قره خانی

ضبط: ١٣٩۶/١/١۴

اثری از: آموزشگاه موسیقی آوای جـــاوید

***

.برنامه شصت و نهم آوای جاوید اختصاص به تکنوازی تار در دستگاه شور دارد
.اساس این تکنوازی برگرفته از ملودیها و نواخته های خداوندگار موسیقی ایرانی و نوازنده کم نظیر تار, استاد جلیل شهناز است
در توصیف ایشان همین بس که استاد محمدرضا شجریان در یکی از مصاحبه هایشان گفتند که بسیاری از ملودی های آواز هایم را از نواخته های استاد شهناز گرفته ام. و در مراسم تجلیل از استاد شهناز در مقابل ایشان زانو میزند و دست استاد را می بوسد.

خلق ملودی و ارائه مطلب موسیقایی, بداهه نوازی های بسیار زیبا, لطافت در نواختن, تسلط کم نظیر بر ریتم, نوازنده چندین ساز ایرانی و … تنها گوشه ای از توانایی های این استاد زبر دست بود و براستی آثار بجا مانده از ایشان یکی از بهترین الگوها برای نوازندگان ما در همه سطوح خواهد بود.

***

جلیل شهناز، در سال ۱۳۰۰ در اصفهان به دنیا آمد.

تقریباً همه اعضای خانواده وی با موسیقی آشنایی داشتند و در رشته‌های مختلف هنر از جمله تار، سه‌تار، سنتور و کمانچه به مقام استادی رسیدند.

پدرش «شعبان‌خان» علاقه وافری به موسیقی اصیل ایرانی داشت و علاوه بر تار که ساز اختصاصی او بود، سه‌تار و سنتور هم می‌نواخت. عموی او غلامرضا سارنگ (سارنج) هم از نوازندگان کمانچه بود.

جلیل شهناز، از کودکی به موسیقی علاقه‌مند شد و نواختن تار را در نزد برادر بزرگ خود حسین شهناز که به خوبی ساز می‌نواخت، آغاز کرد. پشتکار زیاد و استعداد شگرف جلیل به حدی بود که در سنین جوانی از نوازندگان خوب اصفهان شد.

در کتاب «موسیقی‌دانان ایرانی» نوشته پژمان اکبرزاده آمده‌است: «شهناز نوازندگی در رادیو اصفهان را از سال ۱۳۲۸ آغاز کرد و در سال ۱۳۳۶ به دعوت سازمان رادیو به تهران آمد و در برنامه‌های گوناگونی مانند برنامه گلها، ارکستر حسین یاحقی و… به عنوان تکنواز و همنواز به فعالیت پرداخت.

وی همچنین در گروه «یاران ثلاث» (همراه با تاج اصفهانی و حسن کسایی) و گروه اساتید موسیقی ایران کنسرت‌های بسیاری را در داخل و خارج از ایران اجرا نمود. شهناز در برنامه‌های جشن هنر شیراز نیز حضوری فعال داشت.»


 *   *   *

مشاهده ی بسته ی ویدئویی آموزش آواز آوای جاوید | مشاهده ی بسته ی ویدئویی آموزش سه تار آوای جاوید

(Visited 891 times, 1 visits today)

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *