زندگی نامه ی استاد علی اصغر شاهزیدی – شنبه ها با آوای جاوید برنامه 36 – 97/11/05

در این ویدئو

FavoriteLoadingافزودن به علاقه مندی

زندگی نامه استاد علی اصغر شاه زیدی

شنبه ها با آوای جاوید، برنامه 36

* * *

تهیه کننده: حمیدرضا فرهنگ

گوینده: حامد دهقان 

 

علی‌اصغر شاهزیدی در سال 1327، در شهرِاصفهان، متولد شد. پدر وی که خود با موسیقی آشنا بود از همان دوران طفولیت محیط و بستر فرهنگی مناسبی جهت رشد هنری فرزندش فراهم کرد و علی اصغر نیز از این موقعیت استفاده کرده و از کودکی در محضر استادان مختلف به فراگیری آواز پرداخت.

بعد از این دوره وی در سال 1349 به محضر استاد بی بدیل مکتب اصفهان، تاج اصفهانی، راه یافت و یازده سال در حضور این استاد آواز و هنر و اخلاق آموخت. در همین دوره شاهزیدی به صورت حرفه‌ای وارد عرصۀ موسیقی شد و به سرعت در میان نوازندگان و موسیقی‌دانان برجستۀ زمان خود راه پیدا کرد. توان حرفه ای وی موجب شد نوازندگان و آهنگسازان بزرگی چون جلیل شهناز، حسن کسایی و علی تجویدی به وی توجه کنند و بر همین اساس در کنار آنان آثار هنری پرشماری را تولید کرد.

شاهزیدی در سال 1369 اولین آلبوم رسمی خود را با نام چرخ گردون به آهنگسازی علی تجویدی و تنظیم فریدون شهبازیان منتشر کرد. «چرخ گردون» مورد اقبال عوام و تأیید خواص قرار گرفت و بعد از آن دومین آلبوم رسمی وی به آهنگسازی و تنظیم همان استادان با نام «سروش آسمانی» منتشر شد. «سروش آسمانی» نیز مانند «چرخ گردون» نزد اهالی موسیقی و علاقه‌مندان جایگاهی ویژه یافت.

بدان جهت که شاهزیدی از دوران جوانی به گنجینۀ ادبیات فارسی علاقۀ وافری داشته و در طی مسیر هنری خود همراه با مطالعۀ آثار ادبیات کهن فارسی با ادیبان بزرگی نشست و برخاست کرده، شناخت زیادی نسبت به شعر و ادبیات کهن ایران کسب کرده است.

شاهزیدی در دوران جوانی ردیف را به خوبی فرا گرفته و با ذوق وافری که دارد، در ضمن سر لوحه قرار دادن هنر تاج در کار خود، آواز را به سبک شخصی خود ارائه می‌دهد. او در آثار خود جملات بدیعی خلق کرده و با آکسان ‌گذاری‌های متنوع بر روی کلام و پیوند مناسب شعر و موسیقی آوازهای ماندگاری را ارائه داده است. بسیاری از این آثار الگوهای مناسبی برای آوازخوانان به شمار می‌آید.

علی اصغر شاهزیدی تاکنون کوششهای فراوانی برای رشد فرهنگ و هنر مردم ایران انجام داده است، از آن جمله می توان بدین موضوعات اشاره کرد:

  • -برگزاری کنسرت‌های متعدد در داخل و خارج از کشور که از مهمترین آنها چهار شب کنسرت بداهه خوانی است در تالار وحدت تهران با همراهی ساز جلیل شهناز و جهانگیر ملک و کنسرت ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان در کاخ چهلستون اصفهان
  • -همکاری با صدا و سیما و اجرای آواز به صورت بداهه با همکاری هنرمندان متعددی چون جلال ذوالفنون
  • -تربیت شاگردان پرشمار و توانمند

شاهزیدی در سال 1396 طی همکاری با پیمان سلطانی آلبومی را با نام وشتن منتشر کرد و در آن اثرِ ارکسترال، آوازی بر روی شعر سعدی خواند. مدتی بعد نیز با همکاری محسن جلیلی و خواندن آوازی در مایۀ دشتی بر روی شعر حافظ اثر دیگر خود را به مشتاقان فرهنگ و هنر ایران زمین عرضه کرد. آخرین آلبوم رسمی وی «هنوز آواز» است که با همراهی ساز شهرام میرجلالی و محمود رفیعیان فراهم آمده است.

علی اصغر شاهزیدی به رغم تدریس‌های پراکنده تا قبل از سال 1360، تدریس حرفه‌ای و رسمی خود را در سال 1364 آغاز کرد و هم اکنون نیز این هنرمند شایسته که از میراث داران مکتب موسیقی اصفهان به شمار می آید مشغول تدریس آواز، پرورش آوازخوانان و اعتلای فرهنگ این مرز و بوم است.

 

* * *

آموزش موسیقی و تجسمی در موسسه آوای جاوید اصفهان،03137867163

 

(مشاهده 537 مرتبه, 1 بازدید امروز)

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *